Soňa a Jiří Ježkovi

Nejúspěšnější cyklista paralympijské historie a jeho milá žena a zároveň manažerka.

Šestinásobný paralympijský vítěz přišel o nohu pod kolenem v 11 letech, kdy neopatrností vběhl pod nákladní Tatru. Jeho sen stát se profesionálním fotbalistou se v tu chvíli rozplynul. Ale lásku ke sportu si udržel. Objevil cyklistiku a později se stal jedním z nejúspěšnějších sportovců České republiky. Přes svůj handicap pravidelně závodil i se zdravými profesionály a v roce 2013 mu byl umožněn start jedné etapy na slavné Tour de France. Po skončení kariéry v roce 2017 si nadále udržuje skvělou fyzickou kondici a k pravidelným vyjížďkám na kole přibral i běh. Díky speciální protéze se spolu se svou  manželkou často účastní různých běžeckých akcí a charitativních běhů. Oba jsou propagátoři zdravého životního stylu, věnují se dobrovolnickým projektům, motivačním přednáškám a sportovnímu poradenství. Jiřího Ježka můžete pravidelně vídat na obrazovce, působí jako sportovní moderátor na CNN Prima News. O svém životním příběhu napsal autobiografickou knihu Frajer.

Manželka Soňa Ježková je nedílnou součástí jeho úspěšné kariéry. Starala se nejen o jeho zázemí a organizaci veškerých aktivit, ale podílela se i na jeho každodenní sportovní přípravě, starala se o fanoušky, média a partnerské firmy. Organizační schopnosti původně získávala v úspěšné investiční bance, ale vztah ke sportu získala podle svých slov tím, že vyrůstala v cyklistické rodině. Díky postupně nabíraným zkušenostem, pracovitosti a empatii se dokázala prosadit i v “přísně mužském světě” profesionální cyklistiky. Sama ráda sportuje - pravidelně běhá, cvičí a věnuje se józe. Kromě života ve sportovním prostředí je také zpěvačkou v rock’n'rollové kapele The BlueMoon.

Těšíme se, že Ježkovi přijali pozvání a patronaci nad běžeckým štafetovým závodem Morava Run 2021.

5 rychlých otázek:

Váš vztah vypadá naprosto idylicky, jak a kde jste se poznali?

J:         Asi nikoho nepřekvapí, když řeknu, že jsme se potkali na cyklistických závodech. V Rakousku. Musela to být obrovská náhoda. Já tam byl na závodech paralympijské cyklistiky a Soňa tam doprovázela svého tátu, který v té době závodil v kategorii veteránů. Obě akce se konaly v jednom městě, a já tam najednou viděl nádhernou holku…

S:        Párkrát na mě mrknul, pak kolem mě stále nápadněji projížděl na kole, a najednou jsme šli spolu za ruce na večerní vyhlášení. Takhle rychlý a snadný to samozřejmě nebylo. Museli jsme si s Jirkou vyřešit ještě svoje předchozí vztahy, rok na sebe ještě počkat, ale stálo to za to.

Myslím že spousta sportovců může Jirkovi tiše závidět, takovou podporu jen tak někdo nemá. Nežárlila jsi někdy na to kolo? Na ten čas, který Jirka věnuje tréninku?

S:        Naopak, já díky rodičům kolo od malička vnímala jako součást života. Miluju závody, závodní atmosféru a vše s tím spojené. Občas mi bylo líto, že nemůžeme trávit víkendy s našimi kamarády, někde na výletě, na chatě nebo na vodě, ale zase jsem se díky cyklistice podívala do míst, kam bych se asi běžně nedostala.

J:         Byl jsem strašně rád, že Soňa chápe, kolik času musím kolu věnovat. Byla to moje práce. A vlastně naše společná. Soňa mi byla neuvěřitelnou podporu hned od prvního rande. Chodila mi fandit, prožívala se mnou ten výkonnostní a výsledkový růst, začátek kariéry, první úspěchy, ta největší vítězství i nejčernější chvíle. Prostě ta kariéra byla naše, naše společná.

Společně se i teď nadále věnujete různým sportovní aktivitám. Jak jste se dověděli o Morava Run dozvěděli a co vás přesvědčilo k tomu ho běžet?

J:         I po skončení kariéry pořád spolupracujeme s většinou našich partnerských firem a součástí našich společných akcí jsou i různé sportovní výzvy. Před několika lety jsem běžel Vltava Run se zaměstnanci jedné firmy. Ten týmový duch, skvělá atmosféra a poznávání nových přátel mi učarovalo. Podobné akce jsme pak se Soňou absolvovali i na kole. Morava Run bude zase nová zkušenost. Těšíme se na příjemnou trasu nádhernou krajinou a pohodovou atmosféru. Cítím, že právě atmosféra je pro organizátory důležitější, než jaký čas zaběhnou nejrychlejší týmy. Ovšem, i tak samozřejmě poběžíme naplno, přeci jen je to závod, ne? 🙂

S:        Já si beru na starost hlavně tu organizační část. Dávám dohromady tým, plánujeme společné tréninky a přípravu. Logistiku, zázemí a další. Je to práce, kterou jsem dělala posledních dvacet let a moc se na ten zážitek těším.

Jak se tedy bude jmenovat váš tým a kdo v něm poběží?

S:        Poběžíme s našimi kolegy z NUTREND TEAMu. Jsou v něm sportovci z různých sportovních odvětví, ale i zpěváci nebo herci, kteří běhu a sportu všeobecně také podlehli. Těšíme se, že si Morava Run společně užijeme, věřím, že se dá dohromady skvělá parta.

Plánujete před Morava Run nějakou speciální přípravu?

J:         Všichni parťáci z NUTREND TEAMu jsou buď pravověrní běžci, kteří sami denně trénují a věnují propagaci běhání a zdravého životního stylu, nebo jsou to skvělí sportovci, kteří pravidelně běhají. S fyzičkou, myslím, rozhodně problém nebude. Půjde spíš o organizaci a koordinaci předávek během samotného závodu. A s tím má zase zkušenosti Soňa. Takže, snad jenom ať je hezké počasí, ať si to všichni užijí naplno a v příjemné atmosféře.

Co byste vzkázali ostatním účastníkům?

J:         Moc se na vás na všechny těším! Pojďme si konečně zase užít fantastickou sportovní akci. Nejde o to, který tým bude v cíli první, jde o společný zážitek v krásných kulisách naší nádherné země. Užijme si svobodu, volnost a společnou radost. A také ty známé endorfiny, kvůli kterým pravidelně sportujeme…

S:        Přeju všem, kteří se těší, ať to hlavně vyjde, ať už se můžeme svobodně pohybovat a užít si tuto a podobné akce v plné síle, ve zdraví a s úsměvem na rtech.